Начало Администрация Кмет Кметове на Пловдив

Кметове на Пловдив

След освобождението на Пловдив от турско робство на 16 януари 1878 г започва развитието на града във възстановената българска държава. Общественият и стопански живот в града се ръководи от Пловдивската община, начело с първия кмет Атанас Самоковлиев. След него за кметове на Пловдив са избрани:

Атанас Самоковлиев (24 януари – 12 март 1878 г.)
Костаки Пеев (12 март 1878 – 17 ноември 1880 г.)
Иван Стефанов Гешов (17 ноември 1880 – 26 януари 1883 г.)
д-р Сотир Антониади (и.д. кмет 26 януари 1883 – 21 април 1883 г.)
Петко Каравелов (21 април 1883 – 13 януари 1884 г.)
Хафуз Ахмед ефенди (и.д. кмет 13 януари – 8 май 1884 г.)
Костаки Пеев (8 май 1884 – 13 ноември 1887 г.)
Христо Дюкмеджиев (13 ноември 1887 – 17 септември 1890 г.)
Димитър Свещаров (17 септември 1890 – 6 февруари 1893 г.)
Стефан Калчев (6 февруари – 31 март 1893 г.)
Ангел Семерджиев (1 април – 1 юни 1893 г.)
Константин Хаджикалчов (1 юни – 30 октомври 1893 г.)
Манчо Манев (30 октомври 1893 – 7 юли 1894 г.)
Никола Чалъков (7 юли – 5 октомври 1894 г.)
Михаил Маджаров (5 октомври – 17 ноември 1894 г.)
Данаил Юруков (17 ноември 1894 – 2 ноември 1896 г.)
Христо Г. Данов (2 ноември 1896 – 13 април 1899 г.)
Никола Чалъков (13 април 1899 – 23 март 1901 г.)
Драган Манчов ( 7 април – 24 май 1901 г.)
д-р Христо Танчев (24 май 1901 – 6 февруари 1902 г.)
Георги Джевизов (6 февруари 1902 – 7 октомври 1903 г.)
Христо Милев (9 октомври 1903 – 19 септември 1905 г.)
Никола Чалъков (19 септември 1905 – 27 май 1906 г.)
Вълко Шопов (27 май 1906 – 2 април 1908 г.)
д-р Иван Кесяков (2 април 1908 – 5 април 1912 г.)
Георги Джевизов (5 април – 26 април 1912 г.)
Никола Козарев (9 май 1912 – 9 януари 1914 г.)
Деньо Манев (9 януари 1914 – 4 юли 1918 г.)
Милош Данов (6 юли 1918 – 29 май 1919 г.)
Стефан Гевгалов (15 юни 26 септември 1919 г.)
Христо Павлов ( 26 септември – 11 ноември 1919 г.)
Харитон Куев (11 ноември – 30 декември 1919 г.)
Никола Гълъбов (30 декември 1919 – 16 март 1920 г.)
Панайот Мутафчиев (16 март – 6 юли 1920 г.)
Петър Шилев (6 юли 1920 – 1 март 1921 г.)
д-р Иван Кесяков (1 март 1921 – 28 септември 1922 г.)
Петър Янъков (31 октомври 1922 – 11 януари 1923 г.)
Иван Станчев ( 11 януари – 9 юни 1923 г.)
Петър Дренски (9 юни 1923 – 29 юни 1927 г.)
д-р Панайот Костов ( 29 юни 1927 – 6 октомври 1928 г.)
Милош Данов (6 октомври 1928 – 18 април 1929 г.)
Еню Манолов (18 април 1929 – 5 април 1932 г.)
Божидар Здравков (5 април 1932 – 12 март 1935 г.)
Георги Тодоров (12 март 1935 – 8 октомври 1936 г.)
Божидар Здравков (8 октомври 1936 – 12 ноември 1939 г.)
Петър Малчев (12 ноември 1939 – 26 ноември 1943 г.)
Димитър Костов (26 ноември 1943 – 9 септември 1944 г.)
д-р Асен Кожухаров (9 септември 1944 – 22 март 1945 г.)
Иван Перпелиев (23 март 1945 – 19 ноември 1949 г.)
Никола Балканджиев (19 ноември 1949 – 23 януари 1959 г.)
Атанас Костов (23 януари 1959 – 1 март 1963 г.)
Иван Димитров (1 март 1963 – 9 януари 1965 г.)
Иван Панев (9 януари 1965 – 17 януари 1968 г.)
Коста Куманов (17 януари 1968 – 2 юли 1971 г.)
Диран Парикян (2 юли 1971 – 3 април 1979 г.)
Христо Мишев (3 април 1979 – 19 юни 1986 г.)
Димитър Бакалов (19 юни 1986 – 9 март 1988 г.)
Тодор Петков (9 март 1988 – 23 октомври 1990 г.)
Николай Сомлев (23 октомври 1990 – 16 октомври 1991 г.)
д-р Гарабед Томасян (16 октомври 1991 – 1 ноември 1995 г.)
Спас Гърневски (1 ноември 1995 – 1 ноември 1999 г.)
Д-р Иван Чомаков (1 ноември 1999 – 28 октомври 2007 г.)
Славчо Атанасов (28 октомври 2007 – 30 октомври 2011 г.)
инж. Иван Тотев (30 октомври 2011 – продължава)

24,562 total views, 2 views today