28.10.2024
За първи път Денят на народните будители – 1 ноември е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава, на тази дата се е празнувал денят на Свети Иван Рилски /по стар стил/. През 1922 година Народното събрание обявява този ден за празник на всички „заслужили българи“, както са се изразявали тогава. Много градове и села в следосвобожденска България искат да отдадат заслужената признателност към народните будители като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име. По тази причина Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. Далеч преди официалното обявяване на този празник със закон, българският народ почита своите будители и ги канонизира като светци в своята историческа памет.
За първи път празникът е честван в Пловдив през 1909 г., а от 1922 до 1945 г. е общонационален празник. От 1945 година празникът е отменен и след дълго прекъсване със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
Много културни институции, галерии, музеи и училища в Пловдив, всяка година организират специални събития, посветени на празника. Акцент в честванията и тази година е големият концерт на Общински читалищен съюз – Пловдив на Римския стадион под надслов „Поклон, Будители народни”. Събитието е на 31 октомври от 17.30 часа и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и домакинството на ОИ „Старинен Пловдив“ . Всяка година в него участват над 120 музиканти, танцьори и певци на различна възраст от читалищните любителски колективи, носители на отличия от фестивали, популяризирали красотата на българската музика и танци не само в страната но извън пределите на България.
За трета година, проектът „Народните будители и Аз“ и Община Пловдив организират шествие на 1 ноември на ученици, учители и представители на научни и културни институции с маршрут от площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“ до крайната точка – площад „Централен“ – Военен клуб. На площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в 10.00 часа са предвидени празнично слово на кмета на Община Пловдив и молебен. В 10.30 ч. е началото на шествието към площад „Централен“ – Военен клуб, което ще бъде предвождано от Военен духов оркестър. По маршрута, шествието ще премине покрай стълбите на Каменица, където музикален поздрав за празника ще отправи Хора на пловдивските момчета „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова. Във Военния клуб ще се състои тържествен концерт в чест на празника, подготвен и организиран от АМТИИ „Проф. А.Диамандиев“. Началото е в 11.45 часа, входът е свободен!
Ето и няколко избрани акцента от програмата за Деня на народните будители!
ОБЩИНСКИ ЧИТАЛИЩЕН СЪЮЗ – ПЛОВДИВ
Дата: 31 октомври (четвъртък)
Час: 17:30 ч.
Място: Римски стадион
За поредна година, Общински читалищен съюз – Пловдив с подкрепата на Община Пловдив кани пловдивчани и гости на града на голям празничен концерт „Поклон, будители народни!” посветен на Деня на народните будители с участието на любителските състави към читалищата от град Пловдив.
В празничната проява ще вземат участие: Клуб „Да танцуваме“ към НЧ „Димитър Пешев – 1988“ с худ. ръководител Юлия Атанасова и Рашид Беджек от НЧ „Димитър Пешев – 1988“, детска вокална група „Българка“ към НЧ „Цар Борис III и царица Йоана -1931“ с худ. ръководител Евелина Иванова, гайдарски състав „Караджата“ с худ. ръководител Явор Бобев и танцов колектив „Булденс“ с худ.ръководител Гергана Генчева към НЧ „Н.Й.Вапцаров – 1928“, женски народен хор „Родна песен“ към НЧ „П.Р.Славейков -1908“ с худ. ръководител Златка Стефанова и корепетитор Христо Христозов, Лилия Гатешка от школа по пеене към НЧ „Съвременник – 1986“ с худ. ръководител Йорданка Маринова, смесен вокален състав „Слънчева Тракия“ с худ. ръководител Аспарух Костов и фолклорна формация „Жарава“ с худ. ръководител Кристина Ангелова към НЧ „Младост – 1983“, певческа група „Приятели“ с худ. ръководител и корепетитор Христо Христозов към НЧ „Назъм Хикмет – 1922“, танцово студио „Милениум“ с худ.ръководител Цветомира Крумова към НЧ „Захари Стоянов – 1984“ , школа по спортни танци с ръководител Калоян Иванов и танцово студио „Милениум“ с худ.ръководител Цветомира Крумова към НЧ „Христо Смиренски – 1935“, детски фолклорен състав „Мини Стилика“ и клуб за фолклорни танци „Стилика“ с худ. ръководител Катя Личева към НЧ „Христо Ботев – 1905“.
Вход свободен!
ОБЩИНСКИ ИНСТИТУТ „СТАРИНЕН ПЛОВДИВ“
Дата: 31 октомври (четвъртък)
Час: 14:00 ч.
Място: Къща на Верен Стамболян
Екипът на ОИ „Старинен Пловдив“ отбелязва 90-годишнината от рождението на един от най-значимите български художници – Йоан Левиев, с публична лекция на изкуствоведа проф. д-р Галина Лардева, специално подготвена изложба с картини на Левиев и авторски фотографии на негови мозаечни пана и стенописи в Пловдив, както и с прожекция на документалния филм „Сантиментално пътешествие“ на БНТ.
Специалното събитие ще бъде отбелязано в деня на рождението на твореца – 31 октомври, от 14:00 ч. в Къщата на Верен Стамболян на ул. „Кирил Нектариев“ 15 с вход свободен.
Изложба, подготвена специално за събитието, представя няколко платна на Йоан Левиев – част от богатите фондове на Института, както и авторски фотографии на негови мозайки и стенописи в Пловдив.
Част от отбелязването на значимата годишнина ще бъде и излъчването на документалния филм „Сантиментално пътешествие“ (сценарий: Пепа Славчева, режисьор: Варта Марукян, оператор: Николай Пенчев, продуцент: РТВЦ – Пловдив, 29′), посветен на твореца. Филмът може да гледате в Къщата на Верен Стамболян до събота, 2 ноември 2024 г.
Събитието се осъществява от Общински институт „Старинен Пловдив“ в партньорство с Българска национална телевизия, РТВЦ – Пловдив, Народна библиотека „Иван Вазов“, Драматичен театър – Пловдив, Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ – Пловдив.
Вход свободен!
РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
Дата: 31 октомври (четвъртък)
Час: 18:00 ч.
Място: Регионален етнографски музей – Пловдив
В навечерието на Деня на народните будители ви каним на представянето на албума „Ваклуш“ в Пловдив. Необикновената история на Ваклуш Толев е разказана със снимки и текст на 376 страници в албума „Ваклуш“. Голяма част от над 160-те фотографии са дело на фотографа Любомир Андреев и се публикуват за първи път. Те носят изключителна документална стойност, тъй като проследяват живота на Ваклуш Толев в периода 1989 – 2013 г. и са запечатали вълнуващи моменти от срещите му с десетки български и световни личности. Включени са архивни снимки и от младостта му, както и портрети, направени от фотографа Явор Попов. Художник на албума е Адриана Герасимова.
Изданието е продължение на едноименния документален филм на режисьора Николай Василев – „Ваклуш“, който се радва на голям зрителски интерес и е отличен с множество престижни международни награди. Събитието ще бъде съпътствано от музикалното изпълнение на органистката Надежда Кузманова, а актьорът Петър Тосков ще прочете откъси от албума.
Вход свободен!
Дата: 1 ноември (петък)
Час: 14:00 ч.
Място: Регионален етнографски музей – Пловдив
В Деня на народните будители музеят организира събитие от поредицата „Експонат на фокус“. Ще бъдат представени ценни и малко познати вещи, принадлежали на видния пловдивски митрополит Натанаил Охридски. Една от тях е единственият по рода си дървен сандък, украсен с техниката интарзия. Гост – лектор на събитието ще бъде художникът Михаела Данаилова, която ще разкрие повече за историята и значението на изобразените символи.
Вход свободен!
ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ– ПЛОВДИВ
Дата: 1 ноември (петък)
Час: 17:00 ч.
Място: Зала “2019” на ул. Гладстон
По покана на Градска художествена галерия – Пловдив в Деня на народните будители – 1 ноември, доц. д-р Бойка Доневска – изкуствовед, преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия в София, ще представи пред пловдивска публика своята нова книга „Националната традиция в българското изкуство през 60-те години на ХХ век”. Събитието е от 17:00 часа и ще се проведе в Зала “2019” сред картините на Йоан Левиев – един от най-изявените художници в периода, предмет на изследване в книгата.
Монографията има за цел да проследи проблема за интерпретацията на националната традиция в българското художествено пространство през 60-те години на ХХ век, когато художници и критици диалогизират процеса по различен начин, синхронен на цялостното развитие на изкуството и на естетическата теория през периода.
Вход свободен!
2,879 total views, 4 views today