01.04.2024
Фондация „Стойна Кръстанова“ кани заинтересованите пловдивчани и гости на града на откриване на проекта Митологичните разкази на текстила (Фестивал „Текстил и Град“. Арт Лаборатория за експерименти в текстила). Събитието ще се състои на 04.04.2024 г., четвъртък, от 16:00 ч. в зала 4 на Пловдивски културен институт, гр. Пловдив, ул. „Иван Перпелиев“ № 5.
Фондация „Стойна Кръстанова“ се стреми да привлече млади хора, изкушени от интереса към старинните технологии, знанията и уменията за използване на блок-печат и творческата интерпретация на образци на тъкани, наследени от занаята язмаджийство или басмаджийство, т.е. цветен печат върху текстил. Във фокуса е връзката с хилядолетните духовни традиции на града, разказани чрез текстила.
Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития и е част от Културния календар на града за 2024 година. Партньори са Съвет по туризъм – Пловдив, АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, Регионален етнографски музей – Пловдив, Център за изучаване на нематериалното културно наследство и Център за антропологични и етносоциологически изследвания при Пловдивски университет, както и от Пловдивски културен институт.
Участниците ще имат възможност да посещават четири творчески ателиета.
Творческо ателие 1. „Текстилът в свещените ритуали и фолклорните обредни практики“ – цикъл от лекции, включващи антични, средновековни и фолклорни текстове, представящи мястото на лена/конопа и вълната в митологичното мислене, магичните и обредните практики. Знанията за тези материали се допълват и със знание за символите, съответстващи на смисъла, който те носят според контекста и хронологията на примерите (културен, религиозен, социален).
Творческо ателие 2. „Митологичните разкази на текстила“ – цикъл лекции с практическа насоченост и работа с тъканни образци от колекцията на Илиян Костадинов и от фонда на Регионален етнографски музей Пловдив. Участниците ще имат възможност не само да чуят за символната натовареност на отделните предмети (части от облекло, домашна уредба или обредни тъкани), но и ще разберат как те са се променяли във времето.
Творческо ателие 3. „СЛОВО и ТЕКСТил – словесни интерпретации на текстилните разкази“ – разказване на истории (Storytelling), чрез които се предава културното знание и създава важни социални умения – споделяне, взаимопомощ, творчество.
Творческо ателие 4. Експериментален блок печат – практическо обучение, което включва знания за традициите и умения за използване на дървената щампа – печат, примери и насоки за използване на съвременни материали, които улесняват процеса и дават възможност всеки да изработи сам символите, образите и рисунките, с които желае да проектира и изработи своята творческа идея.
Тези творчески ателиета са във взаимовръзки едно с друго, така че да се обогатяват знанията, да се разбират значенията, да се използват символите – всички заедно, за създаване на личен творчески проект. В края на проекта творбите ще бъдат представени в обща изложба.
Проектът ще завърши с участие във Фестивала Текстил и Град „Митологичните разкази на текстила“, който ще бъде част от Дните на младото вино в Пловдив, където ще се представи връзката между текстила и виното.
Записвания на адрес: stoynakrastanova.fondation@gma
3,765 total views, 2 views today