Начало Актуално Директори на училища от цялата страна дискутираха бъдещето на STEM образованието на форум в Пловдив

Директори на училища от цялата страна дискутираха бъдещето на STEM образованието на форум в Пловдив

viber_изображение_2022-11-11_12-36-24-672

Пловдив е домакин на първия национален форум „Стратегии и решения за работещо STEM образование“. По време на събитието бяха представени настоящи и бъдещи инициативи в областта на STEM, както и работещи STEM решения, реализирани на практика в България и Европа.

Сред лекторите на форума бяха европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта Мария Габриел, зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова, зам.-кметът по образование към Община Пловдив Стефан Стоянов, директорът на националния STEM център доц. д-р Найден Шиваров и др.

„Сега повече от всякога виждаме ролята на науката, технологиите, инженерството и математиката като част от решенията за справяне с предизвикателствата на днешното време. Благодарение на STEM образованието може да направим така, че децата на България и Европа да имат необходимите знания и умения, за да бъдат успешни и да създават решенията, които очакваме за справяне с тези предизвикателства“. С тези думи европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта Мария Габриел откри форума.

„Представете си, ако след няколко години голяма част от завършващите 12 клас български ученици имат базови дигитални умения. Какво предимство това би имало за българската икономика и каква конкурентоспособност могат да създадат такъв тип програми. В Пловдив сме убедени, че използването на компютри и устройства още в основното и средното образование ще повлияе положително на кариерното развитие на децата. Затова нашите усилия са фокусирани в тази посока“, коментира зам.-кметът по образование Стефан Стоянов.

Зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова припомни, че в последните две години Министерство на образованието и науката все повече инвестира в изграждането на STEM центрове и вече има приблизително 300 изградени такива в училищата.

Освен директори и учители, на събитието присъстваха гости от цяла Европа, които също споделиха добри практики в сферата на образованието. Сред тях бяха образователният експерт с голям опит в сферата на STEM Андреас Кастнер от Германия, както и експертът по STEM и роботика от Гърция Ангелина Скараки, която представи работещи STEM решения, реализирани на практика у нас и в Европа.

Форумът „Стратегии и решения за работещо STEM образование“ се организира от издателство Клет България и вестник 24 часа.

viber_изображение_2022-11-11_12-36-24-319viber_изображение_2022-11-11_12-36-24-495 viber_изображение_2022-11-11_12-36-25-025viber_изображение_2022-11-11_12-36-24-841

3,522 total views, no views today