Начало Пловдив днес На Главната откриха изложбата „Забравеният град. Спомен за Пловдив”

На Главната откриха изложбата „Забравеният град. Спомен за Пловдив”

zabravenia_grad

При огромен интерес от страна на пловдивчани бе откритата изложба та „Забравеният град. Спомен за Пловдив” на Главната улица, близо до Римския стадион. Изложбата е разказ за преобразяването на Пловдив, представен с малко думи и много изображения, част от които се показват за първи път. Подбрани са общо над 130 фотографии, които бележат европейския път на Пловдив. Изборът е богат, тъй като благодарение на Държавен архив – Пловдив, градът  разполага с най-богатата колекция от архивни фотографии извън столицата.

„Тук хората могат да преоткрият Пловдив. Защото често минаваме край много обекти, които дори не забелязваме, а те носят символите, носят духа на града, те са историята му“, заяви при откриването кметът на Пловдив инж. Иван Тотев, който е инициатор на изложбата. „Тук виждаме Аптека „Марица“, най-красивата пловдивска сграда според мен, която вече не съществува. Как е възможно? Кои са били тези, които са я разрушили? Ясно е кои. Но нека не повтаряме тези грешки. За щастие виждаме и много оцелели сгради, грижи за които полагаме днес- Къщата с медальона, хотел Берлин, сградата на БНБ“, допълни кметът Иван Тотев.

„Това е изложба напомняне. Изложба поука. Напомняме, че много сме загубили, но още имаме и оцелялото трябва да го опазим“, каза от своя страна историкът Владимир Балчев. Според него най-ценното е споменът, който трябва да се пази, за да ни помага и в посоките, и в съхраняването на духа. Именно книгата на Балчев „Забравеният град” е вдъхновител на изложбата, открита по повод Международния ден на културното наследство.

Организатори са ОИ „Старинен Пловдив“ и Държавен архив – Пловдив.

Владимир Балчев за изложбата:

Изложбата „Забравеният град. Спомен за Пловдив” показва града ни такъв, какъвто можем да го видим само на старите фотографии. Като цяло експозицията представя един вековен път на развитие – от появата на първите модерни постройки, на първия генерален план, до коренната промяна през началните десетилетия на ХХ век.

Акцентът е върху хората, които осъществяват този зебележителен преход.  Първостроителите  са предимно европейски специалисти. Те идват в Пловдив с опита, уменията и авторитета си. Архитект Пието Монтани  е езвестен като проектант на сгради в Световните изложения през 60-те и 70-те години на XIX в. Градинарят Люсиен Шевалас  демонстрира уменията си при изграждане паркове на два континента. Архитектите Мариано Пернигони, Емануел Лупос, Йосиф Шнитер, Херман Майер и ред още талантливи творци  даряват Пловдив с прекрасни сгради, които се превръщат в пример за няколко поколения български строители.

Свой принос в преобразяването на Пловдив дават и неговите управници, които канят утвърдени специалисти от Европа, като  им дават пълна свобода при осъществяването на техните замисли.

Изложбата показва тези първи знакови сгради на Пловдив, очертава отделните етапи на това преобразяване, представя усилията и таланта на българските архитекти, които съумяват да надградят създаденото от техните европейски предшественици.

Вторият акцент е върху хората, които населяват тези сгради – техният житейски път, техните стремления, техните мечти. Книгоиздателят Драган Манчов дава цялото си имущество, за да получи България своята първа енциклопедия.  Пловдив спасява софийската драматическа трупа „Сълза и смях”, в своя дом под тепетата Иван Вазов получава възможност да развие таланта си, за да стане народният поет на България.

Изложбата „Забравеният град” не е просто връщане към някогашния облик на града, който може да се види само по архивните фотографии. Тя е и връщане към спомена за къщи и хора, за достойнство и всеотдайност, припомняне на усещането за онази атмосфера, която окриля творците и подкрепя мечтите за създаване архитектура, изкуство и култура с национални измерения. Спомен, опазен до началото на XXI век като насърчение и поука.

5,630 total views, no views today