Начало Спорт ПЛОВДИВ ДОМАКИН НА ДЪРЖАВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ШАХМАТ

ПЛОВДИВ ДОМАКИН НА ДЪРЖАВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ШАХМАТ

Над 200 деца от 37 клуба от страната във възрастови групи до 12, 14, 16 и 18 г. взеха участие в Държавното индивидуално първенство по шахмат за юноши и девойки, на което Пловдив бе домакин от 30.03.2014г. до 08.04.2014 г. в Новотела. Мероприятието бе проведено с любезното съдействие на Община Пловдив. Черно-белите фигури се местиха в рамките на 3 турнира – по класически шах с контрола 1,30 ч., ускорен шах /20 мин./ и блиц /5 мин./.
В шахматната надпревара взеха участие и състезатели от 3 пловдивски клуба- ШК „Локомотив”, ШК „Спартак” и ШК „Пловдив”. Златния медал в най-важната дисциплина – класически шах спечели пловдивчанката Виктория Радева /ШК „Спартак”/ в групата до 14 г. Така тя доби правото да представлява България на Световно първенство в Дърбън, Южна Африка. Радева спечели и златен медал на ускорен шах. Тодор Георгиев /ШК „Спартак”/ също стана шампион на ускорен шах при групата до 16 г. Състезатели от ШК „Пловдив” спечелиха два сребърни медала – на ускорен и блиц в групата – момчета до 12 г., а ШК „Локомотив” записа в актива си един бронзов медал при момчета до 12 г. на блиц.
Всички пловдивски състезатели се представиха достойно и доказаха с постиженията си, че Пловдив може да се нарича шахматна столица на България.