Начало Култура Collab 4 HySust CCI отправя покана към културни и творчески инициативи

Collab 4 HySust CCI отправя покана към културни и творчески инициативи

Отворена покана за иновации и устойчив растеж в европейските културни и творчески сектори

Три годишният проект за инкубация на иновации Collab 4 HySust CCI отправя покана към културни и творчески инициативи. Проектът, подкрепен от програма „Творческа Европа“, е в сътрудничество с организации от пет европейски страни и фокус в югоизточна Европа.

Collab 4 HySust CCI има за цел да подобри качеството на работа на европейските културни и творчески сектори, за да усъвършенстват дейностите си и да постигнат приобщаващ и устойчив растеж. Пълното наименование на проекта е „Сътрудничество за прилагане на иновации за постигане на устойчивост и въвеждане на хибридни дейности в работата на културни и творчески организации“/ Collaborative Innovation for Hybrid and Sustainabillity Uptake in Cultural and Creative Industries (Collab 4 HySust CCI) по Програма CREA-CULT-2022-COOP-1 на Европейската комисия. Проектът е съфинансиран по програма „Творческа Европа“ на ЕС.

С отворената покана ще бъдат избрани 15 европейски културни и творчески организации, които искат да правят иновации:

· в разширяването на достъпа до култура като намират нови начини за свързване на творци и културни дейци с тяхната публика, като подтикне културни и творчески организации (музеи, театри, студиа, и др.) да експериментират с нов, комбиниран подход за привличане и поддържане на публика: дигитално и на място

· в устойчивото развитие чрез партньорства, технологии и дигитализация, а също така и в положителни социални промени.

Приветстват се предложения за проекти в ранен етап на идейно развитие, както и такива, които вече са постигнали забележим напредък и са във фаза на изпълнение или прототип. Проекти, които вече са показали положително въздействие и търсят подкрепа за разширяване на своя обхват, също са добре дошли. Независимо дали имате обещаваща концепция или проект, който вече печели признание, ние ви каним да изпратите предложение и да използвате ресурсите и възможностите на програмата.

15 инициативи избрани с отворена покана ще получат:

1) участие в 5 обучителни сесии с насоки, концепции и практически съвети;

2) менторска подкрепа от международни експерти;

3) микрогрант за създаване на прототипи в процес на инкубация;

4) участие в мрежа ангажираща региона на Югоизточна Европа за активно европейско сътрудничество в иновационни партньорства

Научете повече за поканата и процеса на кандидатстване тук.

Вдъхновяващи примери от КТИ организации в Европа за обновяване на връзката с публики и партньори вижте тук.

Още за Collab 4 HySust CCI:

Културните и творческите индустрии (КТИ) играят ключова роля в стимулирането на иновациите в посока устойчива промяна. Това бе особено осезаемо по време на пандемията на COVID-19. Всъщност този труден период подтикна европейските културни организации да се адаптират и да засилят връзката с аудиторията си, включително през онлайн предложения. Въпреки някои постижения, много от тези проекти не постигнаха траен ефект. Това се дължи на недостиг на вътрешен капацитет в организациите и на липсата на дългосрочна подкрепа за междусекторни иновации особено в държави, в които инкубатори за организации от КТИ са голяма рядкост. Главната цел на проекта Collab 4 HySust CCI е да улесни обмена на знания между различните региони от Европейския съюз и да свърже организациите, които припознават специфичните нужди на секторите в своите региони и значимостта на европейски политики като Европейския зелен пакт. Проектът цели да трансформира позицията на КТИ организациите и да повлияе на общностите, които те изграждат.

Партньори в проекта са културни организации от Европа:

Matera Hub (Италия) – водещ партньор и координатор; Интеркултура консулт (България); Nova Iskra (Сърбия); Syn+Ergasia (Гърция) и Flying Theatre (DOO) (Дания).

Община Пловдив участва като асоцииран партньор по проекта.

Пловдив е първият български град Европейска столица на културата. Двадесет години след като беше домакин на Месеца на културата през 1999 г., градът отбелязва през 2019 г. най-престижната културна инициатива на Европейския съюз. Европейска столица на културата е уникален за България проект, който предоставя нови възможности за развитие на потенциала на града победител и нова международна видимост на българската култура като цяло. Община Пловдив, чрез отдел „Култура, археология и културно наследство“ съдейства с логистична подкрепа за провеждане на първото събитие по проекта и разпространението на информация за възможността за участие към пловдивските културни организации.

Асоциирани партньори, освен Община Пловдив, са общини от Матера, (Италия), Белград (Сърбия), Билюнд (Дания) и Аспропиргос (Гърция).

Интеркултура консулт e домакин на първата среща на проекта в Пловдив на 1 септември 2023 и отговаря за обмена на знания в общо 5 международни сесии. Всяка от тях има тема, свързваща партньори, културни организация, творци, общини, творчески съюзи и други заинтересован страни и предоставя достъп да качествени знания и подкрепа в хода на проекта.

357089969_843211480567469_4235743896778820256_n

2,593 total views, no views today