С почти двучасов, специално подготвен спектакъл „За какво са артистите?“, актьорът Димитър Селенски посрещна многобройните си гости в Епископската базилика на Филипопол. Поводът бе 70-годишния му юбилей, който събра на едно място семейство, колеги, приятели, съмишленици и почитатели, дошли да засвидетелстват обичта, уважението и възхищението си от неговата работа, творчески път и личност. Актьорът пресъздаде със силна и заразителна емоция, брилянтна игра, скрити сълзи в очите и по изключително въздействащ начин, избрани откъси от някои свои моноспектакли, които сам продуцира – „Великденско вино“ от Константин Илиев, „Щурчето – убиецът на Ботев…?“ – по романа „Неговата любима“ на Неда Антонова, „Небето на Димитър“ по „Забравените от небето“ на Екатерина Томова.
На екран в Епископската базилика, мултимедийна презентация, подготвена от Пейо Иванов, актьора и неговия син Борис Селенски, разказа в архивни снимки за годините и ролите му в театрите в Добрич, Силистра, Шумен и Русе. Показани бяха и кадри от негови филмови и телевизионни роли. Последният кадър от презентацията завърши с финалните кадри от сериала „Вина“ и думите на дядо Станко, отправени към Бог. Точно с тази роля, Димитър Селенски придоби огромна известност сред широката публика през последната година и се превърна във всеобщ любимец. На финала на спектакъла прозвуча музикален поздрав – „Песента на актьора“, след което публиката, станала на крака, дълго аплодира юбиляра.
Сред многобройните гости на вечерта бяха заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив – Пламен Панов, продуцентът, режисьор и хореограф на Национален фолклорен ансамбъл „Българе” Христо Димитров, с когото го свързва дългогодишно приятелство и двайсет годишно партньорство, много актьори, както и неговите близки приятели – режисьорът Георги Кайцанов и сценографът Светлана Урумова, съратници в създаването на голяма част от неговите спектакли. След края на спектакъла, гостите търпеливо изчакаха появата на актьора, за да поднесат цветя, подаръци и благопожелания по повод 70-годишнината. Актьорът бе посрещнат от гайдарски състав, изненада, подготвена от кмета на село Войводиново – Димитър Тосев.
Актьорът Димитър Селенски работи съвсем целенасочено в жанра на „монодрамата“. Неговите спектакли са своеобразна изповед-провокация към нашето отношение и разбиране за историята. Сериозен акцент в моноспектаклите му, както и в близо двайсет годишното му партньорство с НФА „Българе“ е темата за България и героичното минало на страната ни.
Роден на 19.10.1954 г. в с. Кардам, Поповска околия и израснал в гр. Русе, неговите артистични прояви са свързани с театралната школа към театъра в града. Участва в множество национални и международни театрални фестивали, от които печели и много отличия. Завършва ВИТИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. Анастас Михайлов. Творческият му опит на професионална сцена е свързан с театрите в градовете Добрич, Силистра, Шумен и Русе за периода от 1977г. – 1997г. От следващият сезон и до днес е на свободна практика. Пресъздал е над 90 роли в театъра и киното. Десет години от живота си Димитър Селенски прекарва в Синеморец. Заедно със съмишленици създава сдружение „Врис“ за опазване и популяризиране на природното и културно-историческото наследство в региона. След това се установява трайно в Пловдив и в 2008 г. създава „Арт Студия ЛАБАС“. Продуцира свои моноспектакли, предимно българска драматургия. Играе във филмите „Воевода“, „Шекспир като улично куче“, „Чувство за непоносимост“- филм за писателя Георги Марков и др.; във външни продукции – „Три заседания на извънредния комитет“, „Ной“, „Атила“. За широката публика известността на Димитър Селенски нарасна с участието в сериалите „Откраднат живот“, „Войната на буквите“ и „Вина“.
Събитието се организира от Център за преводи и езиково обучение „АСТАРТА – М“ и Арт Студия „ЛАБАС“ и се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив.
6,249 total views, 3 views today