20 ноември, 19.00 часа, Комплекс „С.И.Л.А.“
Национално турне „Концерти с кауза“ 2024: Звезди на българската поп и рок музика с концерт в Пловдив в подкрепа на две значими каузи
Пловдивчани ще имат възможност да присъстват на един незабравим концерт „С песен и стих в сърцата“ и да чуят вечните хитове на любимите български изпълнители: Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Дует ШИК, Милена Славова, Росица Ганева, Дует WEIL, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза, Вокално трио Deja Vu, Група Спринт, Група Хоризонт, Красимир Недялков, Група ЖестиМ. Концертът е под съпровода на оркестър „София“. Специални гости ще са възпитаниците на „Арт войс център“ – гр. Пловдив, с ръководител и музикален педагог – Румяна Иванова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове.
Турнето подкрепя две каузи с изключителна важност за България. Първата е свързана с информационната кампания в подкрепа на хора с репродуктивни проблеми под надслов „Да сверим биологичния си часовник навреме“, за репродуктивното здраве на младите хора в България и в подкрепа на жени с репродуктивни проблеми. Втората е посветена на националната кампания „За повече българска музика в национален ефир“, която се превърна в кауза за огромна част от българските музиканти и изпълнители, които са се посветили на мисията за над 50 % присъствие на българска музика в националните ни медии.
Националното турне „Концерти с кауза“ 2024 се провежда със съдействието на КТ „Подкрепа“. Партньори са Фондация „Искам бебе“, Агенция за публични комуникации „Профайл“, Сдружение „Жени с кауза“, Хайлайф, Информационна агенция Фокус. Концертът в Пловдив се провежда със съдействието на Община Пловдив.
Билети се продават в системата на Еventim в цялата страна, в Пловдив на каси: „МаскАрт“ в ДК „Борис Христов“, Билетен център пред Община Пловдив, в Туристически информационен център на пл. Римски стадион, каса на Античен театър. Билети се продават също в касите на Изипей, бензиностанции OMV, „Български пощи“, книжарници Orange, Технополис, Оffice 1, както и в системите на Grabo.bg, Bilet.bg, Еpaygo.bg.
Интерактивна изложба „Книгата – От камъка до пиксела II“
20 ноември, от 11 до 16 часа, пред Книжарница с мисия „Надежда“, район „Тракия“, блок 15, вход В
22 ноември, от 11 до 16 часа, пред Народна библиотека „Иван Вазов“, ул. „Авксентий Велешки“ № 17
23 ноември, от 11 до 16 часа в двора на Къща – музей „Христо Г. Данов“, ул. „Митрополит Паисий“ № 2
Интерактивна изложба „Книгата – От камъка до пиксела II“ ще бъде представена на 20, 22 и 23 ноември на три знакови места в града под тепетата. Пловдивчани и гости на Пловдив ще имат възможност да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди. Ще бъдат показани уникални модели, образци и макети, изработени чрез синтез на класически и модерни технологии: дървообработване, металообработване, 3D моделиране и принтиране. Моделите представят напълно автентични технологии от миналото и са работещи, а в специално обособени пространства с маси ще се провеждат занимателни творчески работилници.
Темата на изложбата тази година е „Печат“. Ще могат да се видят прототип на работещ макет на пресата на Гутемберг с прилежаща номенклатура от елементи, графична преса за висок печат, цилиндър за печат върху глина от времето на Асирия и Вавилон, метален шрифтов набор, дървени букви за висок печат и др.
В творческите работилници публиката отново ще може да участва в различни демонстрации на печатни техники. Участниците ще обменят опит с артистите – ръководители на работилниците. Ще придобият умения и познания за работещи художествени практики, които са свързани с изграждането на книгата като продукт.
Проектът „Книгата – От камъка до пиксела II“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар награда за 2024 година. Партньори по проекта са Сдружение „Активна подкрепа за креативност“ , НБ „Иван Вазов“, РИМ – Пловдив, Държавен архив – Пловдив и други. Входът е свободен!
20 – 24 ноември, 9.00 – 17.00 часа, Регионален природонаучен музей – Седмица на динозаврите
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив ще се проведат образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите. Поводът е обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна Креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия.
През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на 5 дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачки, свързани с експонатите, които са видели. Допълнителните занимания ще се провеждат в Изложбената зала и в зала „Динозаври“, те ще бъдат безплатни за всички, закупили билети за експозицията.
21 ноември, 18.30ч., Иконната галерия в Стария град – Концерт на Камерен хор „Иван Спасов“ за Деня на християнското семейство
В сърцето на Стария град на Пловдив – в Иконната галерия, ще се състои концерт, посветен на Въведение Богородично. Празникът е особено значим за християнското семейство, защото представя момента, когато малката Мария е въведена в храма от своите родители, Йоаким и Анна. Християнското семейство е огнище на светлината, което топли сърцата, вдъхновява за добри дела и създава връзка между поколенията, основана на любов и духовна мъдрост.
Концертът е част от цикъла “Хорови празници в Стария град”, организирани от Камерен хор “Иван Спасов”. “Хоровите празници в Стария град” се осъществяват с финансовата подкрепа на Община Пловдив и са част от Културния календар на града.
Входът е свободен!
21 ноември, 19.00ч., клуб Фарго – Форматът „Успешните“ кани на среща с изтъкнатия български режисьор Веселка Кунчева
Club Fargo отново ще посрещне пловдивчани и гости на града за една вълнуваща среща. Изтъкнатият български режисьор Веселка Кунчева застава пред микрофона в четвъртата среща от формата „Успешните“. Тя е режисьор на редица спектакли, като „Нос“ по Гогол, „Аз, Сизиф“, „Последният човек“ по Оруел и „Дама Пика“. Работи активно и в международни проекти, изследвайки границите между традиционния и съвременния куклен театър. През 2014 г. основава „Пъпетс Лаб“ заедно със сценографа Мариета Голомехова, с която разработва иновативни спектакли. Творчеството ѝ е отличено с множество награди, включително „ИКАР“ и „Аскеер“ за куклен и драматичен театър.
Проектът се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития.
Вход свободен!
22 ноември, от 11.00 до 13.00 часа в Малка конферентна зала на Дом на културата „Борис Христов“ – Работна среща на Организацията за управление на Тракийски туристически район за представяне на нов проект по програма Еразъм+
Организацията за управление на Тракийски туристически район спечели нов проект по програма Еразъм+. Стартирането на проекта “Развитие на ключови компетенции на експерти туристическа информация” е свързано с изпълнението на една от основните цели в работата на Тракийски туристически район за подобряване на качеството на туристическия продукт.
Фокусът в проекта е насочен към експертите в Туристическите информационни центрове (ТИЦ) и по-конкретно към уменията, необходими за предоставянето на висококачествени туристически услуги – работа в екип, решаване на проблеми, подобряване на комуникационните и дигиталните умения, създаване на мрежа с база данни и др.
По проекта 10 експерти от района ще имат възможност да наблюдават работата на свои колеги в туристически центрове в северна Италия и да усвоят от първа ръка най-добри практики. Впоследствие те трябва да споделят опита си в сферата на: Използване на съвременни цифрови инструменти в работата си; Ефективна комуникация с различни аудитории; Общуване на английски език; Работа в мултикултурна среда; Създаване на мрежа с професионалисти от различни организации и страни.
Събитието поставя началото на реализирането на проекта, сред чиито цели е и изграждане на мрежа от информационни центрове в Тракийски туристически район, която да улесни споделянето на информация, креативното използване на дигиталните технологии, обмен на идеи на регионално и транснационално ниво. Поканени представители на общини, намиращи се на територията на района, областни администрации, учебни заведения и др.
22 ноември, 14.00 часа, ул. „Съборна“ 2-4 до бариерата на входа на Стария град – Официално откриване на „Дефиле на младото вино“
Осемнадесет възрожденски къщи отварят широко врати за шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“. Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември.
Участниците в „Дефиле на младото вино“ 2024 г. са 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51.
Осемнадесет обекта, от които един нов, ще отворят врати по време на „Дефиле на младото вино“ 2024. Това са: Ресторант – градина „Филипополис, Галерия Енчо Пиронков, Къща „Нишанян“, Резиденция „Тракарт“, Къща „Бирдас“, Аптека „Хипократ“, Експозиция „Георги Божилов – Слона”, Галерия „Златю Бояджиев”, Андромеда Арт, Етнографски музей, Балабанова къща, Къща „Хиндлиян“ /нова локация/, Къща „Георгиади“, Къща „Недкович“, Къща „Иван Черноземски“, „Данчовата къща“, Къща „Верен Стамболян“ (Къщата на Художниците) и Хотел „Бел Вил“. За Ваше улеснение, може да използвате дигиталната фестивална карта, в която ще откриете всички локации и участниците в тях.
“Дефиле на младото вино“ започва в петък /22 ноември/ с Дионисиево шествие. В 13:00 ч. на пл. „Стефан Стамболов“ /пред Община Пловдив/ богът на виното – Дионис ще приветства всички присъстващи граждани и гости на град Пловдив. Пъстро шествие с участието на фолклорен ансамбъл Тракия ще Ви поведе към началото на Стария град. На ул. „Съборна“ 2-4 до бариерата ще бъде официалното откриване на фестивал „Дефиле на младото вино“ 2024. Бог Дионис, заедно с официалните гости ще отворят първата бъчва младо вино, реколта 2024 г. С песни, танци и наздравици, ще дадем старт на тридневна винена забава. Дегустациите ще продължат три дни:
На 22 ноември – от 14 до 18 ч.
На 23 ноември – от 11 до 18 ч.
На 24 ноември – от 11 до 17 ч.
„Дефиле на младото вино“ 2024 се организира от Съвет по туризъм – Пловдив и Община Пловдив в сътрудничество с Общински институт „Старинен Пловдив” и Университет по хранителни технологии – Пловдив. Провежда се под патронажа на Министерство на туризма и с подкрепата на Министерството на земеделието. Фестивалът се финансира от „Годишната програма за развитие на туризма на Община Пловдив за 2024 г.“
22 ноември, 18:00 ч., Регионален природонаучен музей – Арт работилница за есенни пейзажи със скандинавски мъх и чаша вино
Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани всички желаещи да се включат в поредната творческа работилница „Есенен пейзаж от скандинавски мъх (лишей) с чаша вино“.
Събитието е с продължителност 2 часа. Предназначено е за участници на възраст 18+ и е част от програмата на фестивала „Дефиле на младото вино“. Участниците ще си подарят едно незабравимо преживяване, като разгърнат своя творчески потенциал и дадат воля на въображението си, създавайки свой собствен есенен шедьовър от цветен скандинавски мъх (лишей) в компанията на чаша хубаво вино. Програмата включва беседа из залите на музея, която цели да запознае участниците с темата и да ги вдъхнови за създаването на красивата природна картина, която ще отнесат в дома си за спомен. След образователната разходка, арт работилницата ще започне във фоайето на музея, където ще бъдат предоставени всички необходими материали и обособени работни места за всеки участник.
Местата са ограничени, необходимо е предварително записване на телефон: 0894390861. Цената е 50 лв. и в нея са включени всички материали, беседа и вино.
23 ноември, 19.00 часа, Дом на културата “Борис Христов” – Концерт на изтъкнатата българска пианистка Венета Нейнска
Венета Нейнска гостува със забележителна програма в Пловдив, където ще свири на най-добрия концертен роял “Стейнуей” в България в Дом на културата “Борис Христов” – собственост на Държавна опера Пловдив. Този концерт поставя началото на европейското турне на именитата ни пианистка, концертираща в цяла Европа, в което следват концерти в Гьотеборг, Швеция и Лозана, Швейцария. Програмата включва разтърсващи произведения на най-обичаните и емоционални композитори като Шопен и Рахманинов – имена, които носят незабравимо преживяване за всеки ценител на класическата музика. Пловдив отново се превръща в център на значима културна проява с рядък шанс да се чуе колекция от най-сложните и известни произведения за пиано. Шедьовърът на Фредерик Шопен, 24 прелюда, е пряко повлиян от “Добре темперирано пиано” на Й. С. Бах, като всяка пиеса е композирана в различна тоналност. По този начин, първата половина на програмата представя пълния избор от ПОСОКИ в рамките на тоналната музика. Музиката обаче, подобна на живота в своите времеви ограничения, непредсказуемост и безграничен емоционален диапазон, надхвърля обикновения избор. Тя се задълбочава в основните човешки ценности като любов, радост, скръб, смърт и смисъл. Подобно на начина, по който композиторите щателно планират своите композиции, хората често се опитват да оформят живота си с внимателни намерения. Но въпреки това, изборът на житейска посока често ни води до изненадващи ПЪТИЩА.
Тази вдъхновяваща и провокираща мисловно програма, озаглавена „Пътища и посоки“, демонстрира изключителния контрол на клавиатурата, с който Венета Нейнска постига изтънчени темброви нюанси и достига до драматични музикални кулминации.
ПРОГРАМА
Фредерик Шопен (1810 – 1849) – 24 Прелюда, оп. 28
Фриц Крайслер / Сергей Рахманинов – Liebesleid & Liebesfreud
Сергей Рахманинов (1873 – 1943) – Елегия oп. 3, № 1
Мануел де Файя (1876 – 1946) – Танц № 2 из операта “Животът е кратък”
Кристоф Вилибалд Глук / Джовани Сгамбати – Мелодия из операта „Орфей“
Франц Шуберт / Ференц Лист – “Гретхен на чекръка”
Ференц Лист (1811-1886) – Унгарска рапсодия №2
Билетите се предлагат в мрежата на EpayGo, на касите на EasyPay, в Grabo.bg, както и на касата на Културен дом “Борис Христов”. Проектът се осъществява с изключителната подкрепа на сдружение “Ценности за бъдещето”, Plovdiv Plaza Mall, Община Пловдив, Dnevnik.bg, Дарик радио, Dir.bg и Impressio.bg.
24 ноември, 11.30 часа, Дом на културата „Борис Христов“ - „Бон-Бон“ гостува с най-новия си мюзикъл „Вълшебната корона“
Най – новият мюзикъл на Бон-Бон „Вълшебната корона“ е оригинален спектакъл, създаден от български автори, който се изпълнява само от деца. Той ще гостува в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив на 24 ноември, неделя, от 11.30 часа. Герои в мюзикъла „Вълшебната корона“ са морски цар и дъщеря му, симпатични разноцветни рибки, рачешка стража, медузи, морски дяволи, таласъми и злата вещица-октоподка Гундула фон Крейзи.
Във „Вълшебната корона“ колоритният режисьор Бисерка Колевска, носител на множество международни награди, успява да погъделичка детското в душата на всеки зрител. Музиката и либретото са на тандема Стефан Димитров и Гергана Сотирова – автори на хитовия мюзикъл на Бон-Бон „Котешката банда“. Аранжиментите са на младите музиканти Цветан Маринов /група Фънкилишъс/ и Емилио Мархолев /група Сол Бемол/, микс и мастеринг – Павел Николов /Павел и Венци Венц’/, a богатите вокални аранжименти са на Яна Балева и Елизабет Нешева, записани в “LaTiDA” records.
Основен акцент във „Вълшебната корона“ е брилянтната хореография на Милен Данков, а за преобразяването на децата актьори в приказни герои отговаря художникът на костюмите Елена Цонкова.
Продуцент на „Вълшебната корона“ е Рози Караславова, която успешно изгради Бон-Бон като най-известната и уважавана детска група в страната, реализира първото участие на България в детската Евровизия в Ротердам, продуцира стотици произведения, концерти и телевизионни предавания, традиционно участва в най-големите благотворителни кампании. Бон-Бон гледат уверено към бъдещето, защото хубавата музика никога няма да изчезне.
Билети се продават в мрежата на Ивентим.бг в цялата страна, онлайн и на каса „МаскАрт“ в Дома на културата.
2,973 total views, 10 views today